Објавено на:

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија „отворено го уценува целиот свет“

t

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека Русија „отворено го уценува целиот свет“ со закана дека ќе ја крене во воздух нуклеарната централа Запорожје.

Властите на таа земја тврдат дека руските војници поставиле експлозив во погоните на нуклеарната централа.

Агенцијата го цитира генералот Валериј Василјев, шеф на руските сили за нуклеарна, хемиска и биолошка одбрана, кој рече дека „ќе има или руска земја или изгорена пустина“.

„Како што знаете, ги кревавме во воздух сите важни објекти на нуклеарната централа Запорожје. И тоа не го криеме од непријателот. Ги предупредивме. Непријателот знае дека централата ќе биде или руска или ничија. Ние сме подготвени за последиците од овој чекор.А вие борци мора да разберете дека нема втор пат.Ако дојде најтешката наредба, мораме чесно да ја извршиме!“, наводно рекол Васиљев.

Руските сили ја зазедоа нуклеарната централа во југоисточна Украина на почетокот на март, но со неа сè уште управуваат украински техничари, пишува Sky News.

Денеска, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш повика на меѓународните инспектори да добијат пристап до централата во Запорожје.

„Секој напад на нуклеарна централа е самоубиство“, рече Гутереш на прес-конференција во Јапонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) На 19 години сруши шест руски…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го одликува војникот…

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…