Објавено на:

Украинската служба за вонредни состојби се потсмева со руските дронови: Ветер случајно го донесе вашето ѓубре

t

Украинската државна служба за вонредни состојби на „Телеграм“ објави фотографии од соборени руски извидувачки беспилотни летала, а во прилог објави и текст во кој им се потсмева на Русите.

„Руско Министерство за вонредни ситуации, дали се слушаме? Дали веќе ги откривте сите пожари во шумите на Сибир, кога решивте да ги пуштите вашите дронови над регионот Донецк? Дали налет на ветер случајно го донесе вашето ѓубре на нашата територија? На ист начин треба да се почитуваат предупредувањата за невреме“, напишаа тие.

„Ве потсетуваме! За време на силни налети на ветер, не се препорачува да се движите под билборди, да стоите покрај високи дрвја (особено тополи) и далноводи или да лансирате извидувачки дронови над други земји. Почитувањето на овие едноставни правила ќе помогне да се спасат животи и имот. Вашиот придонес во оваа војна ќе оди на ѓубриштето на историјата, како и овие летала“, им порачаа Украинците на Русите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…