Објавено на:

Украинскиот генералштаб: Русија загуби 5.710 војници, има 200 затвореници

t

Од почетокот на воените операции во Украина руските загуби изнесуваат 5.710 војници, има 200 затвореници, а уништени се 29 воени авиони и седум хеликоптери, седум системи за противвоздушна одбрана, 24 повеќеракетни артилериски системи и повеќе стотици парчиња друга воена опрема, тврди Генералштабот на оружените сили на Украина.

Агенцијата „Укринформ“ пренесува статус објавен на официјалниот Фејсбук-профил на Генералштабот, во кој се наведува дека украинската армија уништила уште и 198 тенкови, 846 оклопни борбени возила, 77 артилериски орудија, 305 сервисни возила, како и 60 цистерни за гориво, три оперативно-тактички беспилотни летала и два чамца.


Според Генералштабот на армијата на Украина, податоците се пречистуваат, а точната пресметка е комплицирана за изведување заради воените активности што се во тек.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

(Видео) Русија објави каде се и во…

Русија објави снимка од болница со борците…