Украинскиот генерал тврди дека знае кога Русија ќе нaпaдне

t

Во интервју за весникот Тајмс, Александар Пављук, генерал-полковник во украинската армија, тврди дека Русија би можела да ја нападне Украина на 20 февруари – денот на завршувањето на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг. Пављук го опиша како „датум што не засега нас“, претпоставувајќи дека Кремљ не би сакал да го расипе спортскиот настан организиран од Кина, пренесува РТ

Посебен извештај на Блумберг во саботата тврди дека кинескиот претседател Си Џинпинг можеби лично побарал од Путин да го прекине наводниот напад, за да не „покрене инвазија на Украина во средината на олимпискиот момент на Кси“. Извештајот не обезбеди докази, цитирајќи еден дипломат во Пекинг кој побара да не биде идентификуван зборувајќи за такви сценарија

Кина подоцна ги демантираше овие вести, тврдејќи дека не побарала такво нешто од Русија

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Поранешен телохранител на Путин: Има патолошки…

Владимир Путин никогаш не користи мобилен телефон…

Украина тврди дека го убила командантот на…

Украинската армија денес тврдеше дека го убила…

Њу Јорк Тајмс: Првите тенкови Абрамс пристигнаа…

Првите тенкови Абрамс веќе пристигнаа во Украин…

Киев очекува дека САД, ЕУ и ММФ…

Украина очекува дека покрај воената помош, САД…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш: Војната во…

Разузнавачки извори на Сејмор Херш му кажале…