Објавено на:

Украинскиот министер за здравство: Русите целосно уништија повеќе од 20 болници, 300 се оштетени

t

Повеќе од 20 украински болници се „целосно уништени“ поради руската инвазија на Украина, додека повеќе од 300 болници и други здравствени институции делумно се оштетени, рече министерот за здравство на таа држава.

Виктор Лиашко рече дека бројот на урнати објекти е 21.

Тоа значи дека болниците мора повторно да се изградат, додека пациентите кои ги користеле треба сега да бидат евакуирани.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…

Ќе ви се слоши: Светска банка пресмета…

Цената на обновата на Украина од руската…

Нов исклучок за Украина: Првпат ММФ ѝ…

Украина ќе добие финансиска поддршка (кредит) од…