Објавено на:

Украинскиот министер за надворешни бара да се забрани буквата „Z“

t

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба ја повика глобалната заедница да ја забрани буквата „Z“ бидејќи, од гледна точка на Киев, таа претставува симбол за воен напад на Русија врз земјата.

„Ги повикувам сите држави да ја криминализираат употребата на симболот „Z“ како начин за јавно поддршка на руската агресивна војна против Украина“, напиша Кулеба на Твитер во вторникот. Тој додаде дека „Z“ значи „руски воени злосторства, бомбардирани градови, илјадници убиени Украинци“ и рече дека „јавната поддршка на ова варварство мора да биде забранета“.

Или буквата „Z“ или буквата „V“ се двата симболи прикажани на сите возила на руската армија кои учествуваат во воената операција во Украина. Во Русија, двете букви станаа широко распространет симбол за поддршка на воената офанзива на Кремљ против Киев. Буквите најчесто се користат на банери и налепници за автомобили.

Постојат многу теории за потеклото на симболот. Некои коментатори се пошегуваа дека „V“ и „Z“ ги претставуваат иницијалите на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Други шпекулираа дека буквите означуваат руските воени одреди западни или источни.

Министерството за одбрана на Москва даде свое објаснување во објава на Инстаграм на почетокот на март, но навестувајќи дека „Z“ значи „победа“, додека „V“ е „вистина“.

Литванските пратеници, исто така, предложија криминализирање на буквата „Z“ заедно со лентата на Свети Ѓорѓи, која е руски симбол за комеморација на Големата патриотска војна. Законодавците предложија изедначување и со нацистичката свастика и казнување на споделување руски симболи со парична казна од 500 евра.

Во меѓувреме, според германскиот весник Билд, буквата „Z“ како симбол на руската воена операција веќе е забранета во некои региони на Германија, вклучувајќи ги Берлин, Баварија, Долна Саксонија и Северна Рајна-Вестфалија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Целта на Северна Кореја е да стане…

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повторно се…

Ковачевски: Мојата енергетска визија е да бидеме…

„Мојата енергетска визија е да бидеме европски…

Петти конгрес на ДОМ: Морачанин единствен кандидат…

Демократската обнова на Македонија денеска треба да…

Ќе се унапредуваат билатералните односи: Османи во…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска…

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…