Објавено на:

Украинскиот министер за надворешни: Добро се бориме, но ни треба помош за да ја избегнеме Третата светска војна

t

Украина постојано ги повика западните земји да им дадат поголема помош во борбата против Русија – а министерот за надворешни работи на земјата Дмитро Кулеба повторно ја повтори молбата.

„Украина успешно возвраќа“, вели тој.

„Потребен ни е да ни помогнете да се бориме. Обезбедете ни го целото потребно оружје. Применете повеќе санкции кон Русија и целосно изолирајте ја. Помогнете ѝ на Украина да го принуди Путин на неуспех и ќе избегнете поголема војна“, вели тој, пренесува Би-Би-Си.

Некои западни влади стравуваат дека поинволвирањето може да ја ескалира ситуацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија ќе усмрти над 100.000 кокошки поради…

Холандија ќе усмрти околу 102.000 кокошки на…

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Ќе се тресе цела Европа! Кина предупредува…

Кина предупреди дека САД би можеле да…

ХОРОР во Србија: Татко си ја убил…

Убиството во Вршац, каде што таткото Марко…

(Фото) Експресно саниран споменикот на Гоце Делчев…

Екипите на ЈП "Комунална хигиена" вечерва експресно…