Објавено на:

Украинскиот министер за одбрана најави ДОБРИ ВЕСТИ

t

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников напиша на социјалните мрежи дека „наскоро ќе објави добри вести“.

Резников вели дека разговарал за „начините за зајакнување на украинските капацитети“ со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин.

Тој вели дека „наскоро ќе ја објави добрата вест“, но не даде дополнителни детали. Но, тој напиша дека украинската армија „ќе продолжи да користи оружје за да ги деокупира“ териториите контролирани од руските сили.

Украина, да потсетиме, веќе некое време бара од САД ракети ATACMS, чиј дострел значително го надминува сето она што моментално им е достапно на Украинците. Скај њуз наведува дека не е познато дали САД им ги испратиле овие проектили или не.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Кулеба: Две украински амбасади добиле заканувачки писма

Две украински амбасади добиле заканувачки писма, изјави…

Украина ги ограничува активностите на верските организации…

Украина ќе ги ограничи активностите на верските…

Подољак ја демантира Фон дер Лајен: Во…

Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу…