Објавено на:

Украинскиот министер за одбрана: Руските сепаратисти не нападнаа 14 пати, повреден е еден војник

t

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников рече дека „од почетокот на овој ден, до 9 часот, веќе се регистрирани 14 напади, а 13 од нив се од оружје што е забрането со договорите од Минск. Еден од нашите борци е ранет“, пренесуваат украинските медиуми

Тој истакна дека околу 04:15 часот силите поддржани од Русија пукале 52 пати од пиштол со калибар 152 милиметри во правец на Писки.

Во близина на Мариупол бил употребен дрон за фрлање две гранати VOG-17.

Русија концентрира воени единици на привремено окупираните територии во Донбас и околу границите на Украина. Таа продолжува да бара на Украина никогаш да не и се дозволи да стане членка на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат Свети…

Свети Алексиј човек Божји Различни се патиштата…

Нови информации за состојбата на Папата Франциско…

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе…

Ќе се изненадите: Што треба да се…

Слабеењето никогаш не е лесен процес и…

Сенатот гласаше за укинување на правото на…

Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…