Објавено на:

Украинскиот шпион кој сакаше да влезе во Македонија ги криел водачите на Кавачкиот клан во Киев

t

Украинскиот шпион Андриј Наумов, кој неодамна беше уапсен во обид да влезе во Македонија најдолго се задржал во Црна Гора каде ја уживал заштитата на државниот врв, тврди весникот „Објектив.рс“.

Кавачка врска


Наумов тесно соработувал со Кавачкиот клан во Украина каде се криеше водачот на групата Радоје Звицер. Тој им бил прибежиште на оваа криминална крупа во Киев.

Власта во Киев веднаш по апсењето властите во Киев го повикале актуелниот премиер Дритан Абазовиќ да дојде во Украина и да им објасни за што се работи.
Уште се тврди дека претседателот Мило Ѓукановиќ лично им гарантирал безбедност на сомнителни бизнисмени и шпиони како Наумов.

Наумов беше уапсен на граничниот премин Прешево во обид да влезе во Македонија со смарагди и половина милион евра во кеш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската амбасадорка во Бугарија: Барам од Москва…

Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова…

(Во живо) Прес-конференција на Ковачевски: Што одлучи…

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски ќе…

Јакимовски: Мицкоски се концентрира како да излаже…

“Ако не умрам од тешка болест ќе…

Турција и Русија ги поврзуваат заеднички проекти,…

Турција и Русија ги поврзува соработка, Анкара…

Нашата врска е на пауза, ова не…

Првата дама на Украина, Олена Зеленска (44),…