Објавено на:

Украинските боксери се заканија: Ќе убиеме ако е потребно

t

Украинските боксери Олександр Усик и Василиј Ломаченко се пријатели од детството. Тие пораснаа со сон да се борат на својот пат до славата и славата и заедно го освоија светот со тупаници.

Помеѓу нив, 35-годишниот Усик и 34-годишната Ломаченко освоија три олимписки златни медали и оттогаш се наметнаа меѓу елитните боксери во светот.
Но, сега тие се соочуваат со многу поинаква борба — егзистенцијална — за самата иднина на нивната земја. Откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари, Усик и Ломаченко отпатуваа во Украина, земаа оружје и се приклучија на баталјонот за територијална одбрана.
Говорејќи преку видео врска од подрум во Киев, Усик ексклузивно изјави за Си-Ен-Ен дека не треба да внимава само на инвазивните сили, туку и на ограбувачите. Тој вели дека е подготвен да одземе живот, доколку е потребно.„Ако сакаат да ми го одземат животот или животите на моите блиски, ќе морам да го сторам тоа“, рече тој. „Но, јас не го сакам тоа. Не сакам да пукам, не сакам да убијам никого, но ако ме убијат, нема да имам избор“.


Менаџерот на Усик, Егис Климас, помогна во координирањето на интервјуто и преведе за Усик, кој не зборува англиски. И покрај застрашувачката ситуација во која сега се наоѓаат многу Украинци, Усик вели дека не се плаши.


„Можеби, ќе звучи сентиментално“, објасни тој, „но мојата душа му припаѓа на Господ, а моето тело и мојата чест припаѓа на мојата земја, на моето семејство. Значи, нема страв, апсолутно никаков страв. Има само збунетост – – како може да биде ова во 21 век?


Тој не е во Украина за да боксува во моментов, но благородната уметност сè уште е корисна во овој момент. „Тоа ми помогна да бидам смирен и ментално подготвен“, рече тој, „и ми помага да им помагам на другите кои се во паника и нервоза“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

Украинците разнеле оклопен воз полн со руски…

Украинските борци разнеле оклопен воз со руски…

ЕУ ќе ја “оживува” Украина со 9…

Европската унија ќе одвои девет милијарди долари…