Објавено на:

Украинските војници пукале на контролниот пункт „Крупец“ во областа Курск

t

Украинските граничари го потиснале контролниот пункт Крупец во областа Рилски во Курск, изјави гувернерот на регионот Роман Старовоит.

„Денеска во 7 часот и 30 минути, украинскиот непријател пукаше кон контролниот пункт Крупец во областа Рилски. Немаше жртви или штети, нашите граничари го потиснаа нападот со возвратен оган“, напиша тој на својот канал „Телеграм“.

Контролниот пункт „Крупец“ се наоѓа на границата со регионот Суми во Украина. Во април веќе беше гранатирано, немаше жртви.

Од 11 април во регионот е на жолто ниво на терористичка опасност поради можни провокации на границата. Во пресрет на властите го продолжија засилениот режим на работа на безбедносните сили и специјалните служби до 22 јуни.

Регионот Курск е постојано напаѓан од Вооружените сили на Украина. Така, во средината на мај при гранатирањето на селото Тетино едно лице загина, второто е хоспитализирано со рани од шрапнел.

Русија спроведува воена операција во Украина од 24 февруари. Нејзината цел Владимир Путин ја нарече „заштита на луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

Според Министерството за одбрана, вооружените сили ги завршиле главните задачи од првата фаза - значително го намалиле борбениот потенцијал на Украина. Главната цел во одделот беше наречена ослободување на Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…