Објавено на:

Украинските министри “внимателно оптимистични” по средбата со Бајден

t

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека се чувствува „внимателно оптимистички“ по разговорите со клучните претставници на американската влада, предводени од претседателот Џо Бајден, во саботата во полскиот главен град Варшава. На состанокот се приклучија и секретарот за одбрана Лојд Остин и државниот секретар Антони Блинкен, заедно со министерот за надворешни работи на Киев Дмитриј Кулеба.

Зборувајќи потоа за новинарите, Кулеба рече дека неговата земја добила „дополнителни ветувања од Соединетите држави за тоа како ќе се развива нашата одбранбена соработка“. Официјалниот претставник, исто така, откри дека Киев и Вашингтон се договориле за можните начини да извршат притисок врз државите од Европската унија да ги притиснат да воведат повеќе санкции кон Русија.

Во соопштението објавено од Белата куќа се вели дека претседателот Бајден ги информирал двајцата украински министри за „напорите на САД да го соберат светот за поддршка на борбата на Украина против руската агресија“, како и за нејзините „тековни дејствија да го повикаат претседателот Путин на одговорност“. Тие активности беа преземени „во координација со нашите сојузници и партнери“, се наведува во читањето, „вклучително и преку новите санкции објавени од претседателот во Брисел на 24 март“.

Разговорите во Полска ја одбележаа првата средба лице в лице меѓу Бајден и водечките украински претставници од почетокот на руската офанзива на 24 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левица во Брисел: Претставници на партијата на…

Претставници на "Левица" остварија средба со европратеници…

(Видео) Прваче или претседател: Бајден се потруди…

Американскиот претседател, Џо Бајден се врати во…

Бајден вели: Санкциите против Русија влијаат и…

Соединетите држави и Европа знаеле дека воведувањето…

Да не го турна Путин: На социјалните…

Американскиот претседател Џо Бајден падна од велосипед…

(Видео) Изгледа му требаат помошни тркала: Бајден…

Претседателот на САД, Џо Бајден во текот…