Објавено на:

Украинските сили во Азовстал ги објавија нивните услови да ја напуштат фабриката: Русија врати – Обратете се кај тие што ве предадоа

t

Украинските сили скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во црноморскиот пристанишен град Мариупол ги соопштија своите услови да ја напуштат опколената локација.

Свјатослав Паламар, заменик командант на неонацистичкиот полк „Азов“, објави нова видео порака во која се наведува дека нивните сили се подготвени да ја напуштат фабриката со поддршка на неодредена „трета страна“. Сакаат да го задржат личното оружје, како и да ги евакуираат ранетите и мртвите. Паламар одби да им се предаде на руските сили или на силите на Доњецката Народна Република (ДНР), кои опколија голем индустриски објект.

Претходно вчера слично обраќање најави и Сергеј Волина, командант на 36-та поморска бригада на Украина, која исто така се наоѓа во фабриката. Во објектот има околу 500 ранети борци, како и „стотици“ цивили, тврди Волина.

„Ова е нашиот апел до светот, ова е можеби нашиот последен апел. „Можеби ни остануваат само неколку дена или часови“, рече тој.

„Бараме и за нас да се примени постапката за екстрадиција и да одиме на територија на трета земја.

Руската армија призна дека новиот обид да се организира хуманитарен коридор за оние кои се подготвени да ја напуштат фабриката Азовстал повторно пропадна.

„Мораме да констатираме дека декларираната хуманитарна операција на властите во Киев беше цинично нарушена, никој не го користеше коридорот. „Командантите на екстремистичките баталјони не искористија друга можност да се спасат себеси и животите на своите подредени“, соопшти армијата, критикувајќи ги барањата на опколените украински војници упатени до странски земји.

„Вашата адреса е погрешно насочена. Русија направи се за да ви ги спаси животите. Требаше директно да му се обратите на украинското раководство, кое предавнички ве напушти одамна.

Сепак, Киев ја обвини Москва за новиот неуспешен обид за воспоставување хуманитарен коридор. Вицепремиерката на Украина Ирина Верешчук изјави дека руските сили не се во можност да го почитуваат „соодветниот прекин на огнот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопственикот на „Азовстал“ продолжува да се жали:…

Русија заплени челик во вредност од 600…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Телата на Азовците од Азовстал вратени во…

Десетици тела на украински војници кои загинаа…

Следуваат пеколни борби: Фабриката “Авдеев” може да…

Фабриката Авдеев би можела да стане втор…

Министерот им ја сруши надежта: Азовците од…

Министерството за правда на ДНР информира дека…