Објавено на:

Украинските сили започнаа масовна употреба на зaбрането opужје, гранати од 122 милиметри и муниција со фоcфор

t

Украинската армија, очајно сакајќи да ја спречи офанзивата на руските војници, започна масовна употреба на муниција исполнета со фосфор во предградијата на Киев во близина на аеродромот Гостомељ, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.
Министерството посочи дека украинските сили користат гранати од 122 милиметри за хаубици Д-30 и ракети од советско производство за системите БМ-21 „Град“, и покрај тоа што оваа муниција е забранета со третиот протокол од Конвенцијата на ОН за нехумани Оружје.
Бараж одреди убиле четворица украински офицери во Северодонецк во областа Луганск, додаде Конашенков.
„Во Северодонецк, Луганска област, националистите, кои дејствуваат како бараж одреди, под закана дека ќе ги стрелаат командантите, се обидуваат да ги запрат единиците на вооружените сили на Украина кои се повлекуваат и да ги принудат да го продолжат отпорот. „Овие одреди убиле четворица офицери на вооружените сили на Украина“, рече Конашенков.
Војниците на ЛНР, со поддршка на руските вооружени сили, брзо развиваат офанзива и напреднаа речиси 60 километри, рече Конашенков.
Според него, единиците на вооружените сили на Доњецката Народна Република напреднале уште три километри во правец на населбата Петровско и привршуваат со разбивање на резервите на Оперативно-тактичката група на украинските сили „Восток“. Воспоставена е контрола врз населбите Анадол и Андреевка, додаде тој.
Портпаролот додаде дека повеќе од 300 семејства пристигнале во Луганск од територијата на Луганската народна република, која беше окупирана од украинските војници и им беше укажана сета потребна помош.
Специјалната воена операција на Русија со цел демилитаризација и денацификација на Украина започна на 24 февруари. Во петокот движењето на војниците беше прекинато во очекување на можни преговори со Киев, но поради одбивањето на украинската страна да учествува во нив, операцијата продолжи во саботата.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Загинаа осум лица, меѓу кои и петмесечно…

Медведев: „Условите на Зеленски се категорични до…

Дмитриј Медведев изјави дека условите што ги…

Се спрема нов напад? Русија ги засилува…

Руските граничари на границата со Украина се…

Паѓа одбраната на Северодоњецк: Нова група украински…

Четворица војници на вооружените сили на Украина…

(Видео) Падна Лиман – упориштето на украинските…

Упориштето на Доњецк падна во рацете на…