Објавено на:

Украинските служби откриваат: Русија купува 45 илјади кеси за транспорт на трупови

t

Русија купила 45.000 кеси за транспорт на трупови. Можеби ќе им бидат потребни на руските војници доколку Русија изврши целосна инвазија на Украина, изјави на 23 февруари шефот на Службата за безбедност на Украина во областа Харков, Роман Дудин, пренесуваат украинските медиуми.

„Мислам дека, според древната руска традиција, тие ќе ги закопаат токму на средината на полето или во безимени гробови“, рече тој.


На границата со регионот Харков, украинските служби евидентира активно маневрирање и движење на трупите на земјата агресор. Во исто време, 30 отсто од воената опрема на Русија е неисправна, додаде Дудин.

„Нивната најдобра тактичка група располага со само 70% услужна опрема. Гледаме воена опрема во правец на Белгород, која не може да се движи самостојно. Во моментов, нема знаци за повлекување на руските војници од државната граница на Украина по т.н. – наречени вежби“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДНР: Украински војници го положија оружјето и…

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето…

Ако Македонија не знае, Бугарија знае како:…

Во Кресна е отворена фото-документарна изложба посветена…

Џафери е убеден: Ќе добиеме датум за…

Во политичкиот дел на Програмата за парламентарна…

Паника во Србија, стигна заканувачко писмо: Водата…

Ново заканувачко писмо: Ги здруживме силите со…

Официјално: Финска и Шведска одредија датум за…

МНР на Финска: Потпишано барањето за влез…