Украинските служби подготвуваат провoкации со монтирани снимки од наводни жpтви, обвинyва руската aрмија

t

Службата за безбедност на Украина подготвува и веќе реализира провокации со монтирани снимки од наводни масовни жртви меѓу цивили, изјави портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Игор Конашенков.
„Го обрнуваме вниманието на медиумите на фактот дека Службата за безбедност на Украина подготвува и веќе реализира провокации според познатите модели на „Бели шлемови“. Снимки од наводни масовни жртви меѓу цивилното население во Украина беа уредени во украинските градови. Подготвените снимки се шират преку контролирани Телеграмски канали и социјалните мрежи. Нивната цел е да ја обвинат Русија за наводни неселективни и непропорционални напади, а целта е да ги заплашат цивилите и да емитуваат западна телевизија. „Посебно сакам да нагласам дека руските вооружени сили не вршат напади врз градовите во Украина, и дека нема закана за цивилите“, рече Конашенков.

Тој исто така рече дека во моментов се борат групи војници на ДНР и ЛНР.
„Единиците на вооружените сили на Украина продолжуваат да ги гранатираат мирните градови во Донбас. Жртви има и меѓу цивилното население на Доњецката и Луганската народна република. Руските вооружени сили не вршат никакви ракетни, воздушни или артилериски напади врз украинските градови. „Војниците на украинската гранична служба не им пружија отпор на руските единици“, рече Конашенков.


Тој додаде дека со помош на многу прецизно оружје на руските вооружени сили , оневозможена е само воената инфраструктура – „објекти за воздушна одбрана, воени аеродроми, авијација на вооружените сили на Украина“.
„Податоците од разузнавањето покажуваат дека одредени единици и војници на вооружените сили на Украина масовно ги напуштаат позициите, оставајќи го оружјето. „Позициите на единиците на вооружените сили на Украина кои го положија оружјето не беа изложени на напади“, рече Конашенков.
Претседателот на Русија Владимир Путин синоќа во специјално обраќање до граѓаните на Русија соопшти дека донел одлука за започнување на специјална воена операција во Донбас. Шефот на државата посочи дека руските планови не вклучуваат окупација на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…