Објавено на:

Украинските трупи го гранатираат Доњецк

t

Украинските војници го напаѓаат Доњецк, изјави градоначалникот Олексиј Кулемзин на својот Телеграм канал.

Според претставништвото на Народната Република Доњецк во Заедничкиот центар за контрола и координација, во 8 часот и 20 минути, вооружените сили на Украина истрелале шест гранати од калибар 152 мм во Киевската област во Доњецк. Еден час подоцна - од 09:25 до 09:50 часот - уште 22 од истиот проектил, како и 12 муниција од калибар 155 мм. Во 10:05, 10:30, 10:35 и 10:40 часот - вкупно 21 граната од калибар 155 мм.

Вооружените сили на Украина почнаа да напаѓаат и во други делови на градот. Така, во 09:55 часот, пет гранати од 155 мм беа истрелани во областа Петровски, во 10:25 - пет ракети од БМ-27 Ураган, во 10:30 и 10:45 - 15 гранати од калибар 122 мм. Во 10 часот и 45 минути, пет гранати од калибар 155 мм беа истрелани врз областа Ворошиловски во градот, а десет такви муниции беа испукани во регионот Кујбишев во 10:55 часот.

Според Кулемзин, движењето на јавниот превоз делумно е запрено во Доњецк поради нападот на Вооружените сили на Украина.

Во понеделникот, главниот град на ДПР беше под најинтензивното гранатирање од 2015 година. Речиси сите области на градот беа под оган, првенствено Пролетарски, Куибишевски, Петровски и Киев. Загинаа цивили, десетици луѓе беа повредени.
Шефот на ДПР, Денис Пушилин, во официјалната жалба рече дека републиката побарала „дополнителни сојузнички сили“ од Москва.
Русија спроведува воена операција во Украина од 24 февруари. Како што изјави Владимир Путин, неговата цел е „да ги заштити луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев“.

Според Министерството за одбрана, руската армија веќе ги завршила главните задачи од првата фаза, односно значително го намалила борбениот потенцијал на Украина. Главната цел на операцијата во одделот беше наречена ослободување на Донбас.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…