Објавено на:

Украински гувернер: Позицијата на украинските сили во Севернодонецк малку се влоши

t

Гувернерот на украинската Луганска област, Сергеј Гајдај, изјави дека позицијата на украинските сили во Северодонецк „малку се влошила“, пренесува Ројтерс.

Нашите бранители успеаја да одржат контранапад извесно време. Ослободија речиси половина од градот. Меѓутоа, ситуацијата сега повторно се влоши за нас – изјави Гајдај за националната телевизија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…

Вотерс: Западот прави богатство од војната, ќе…

Украинците можат да престанат да умираат утре…