Објавено на:

Украински политичар: Генерал Армагедон играл Ред Алерт – не можам да ви дадам извештај за ракетните напади, секоја минута паѓа проектил

t

Најживописниот пример што може да ја отслика моменталната ситуација во Украина го даде гувернерот на Миколаевската област Виталиј Ким:

„Изгледа дека новиот командант на СВО уште како дете сакаше да игра игри со RED ALERT. Јас повеќе сакав да читам книги“.

Бесмислено е дури и да се обидувате да му понудите целосен извештај на членството од едноставна причина што на секои неколку секунди има штрајк на одредена локација.

Според украински извори, ракетните напади врз инфраструктурни објекти не престануваат веќе 4 часа. Во споредба со вчера, забележлив е најмалку двојно поголем број на проектили во воздухот, но покрај стандардните цели, се појавија и нови локации, па на пример еден Закарпатски ТС беше погоден со 6 проектили.

Секако, најзначајниот факт е дека денеска за прв пат од почетокот на СВО, на мета беше и железничката инфраструктура, а со тоа Павлодар беше погоден со неколку проектили, а тој е главниот центар преку кој украинските сили во Донбас се снабдени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…