Објавено на:

Украински пратеник: Светот треба да сфати дека се бориме со Русија, ни треба повеќе оружје

t

Споредбено со авганистанската војска, која доби опрема, оружје и муниција во вредност од 80 милијарди долари, последниот пакет од САД вреди 800 милиони долари. Светот треба да сфати дека ние се бориме со Русија, најголемата војска во континентална Европа, со земја со буџет за оружје многукратно поголем од оној на Украина, па, затоа, потребно е повеќе оружје, побара од Западот, украинскиот пратеник Олексиј Гончаренко, јави Би-Би-Си.

Украинската пратеничка Лесиа Василенко повика на итен состанок со лидерите на Велика Британија, Франција, Германија, Полска, Италија, Романија, Канада, САД, додека руските сили започнаа голема нова офанзива во источна Украина, јави Скај њуз.

Василенко на разговорите ги повика и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, како и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен.

На социјалните мрежи, Василенко напиша „Украина има потреба од оружје и потребна е интервенција од сојузничка војска“.

Според неа, претставници на Обединетите Нации сметале дека нема да има прекини на огнот во Украина во наредните денови.

Руските сили се репозиционираа на исток, откако беа спречени во нивниот обид да го заземат главниот град на Украина, Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УХМР во моментов: Скопската котлина ќе ја…

УХМР објави моментална состојба од нестабилната облачна…

До 17-ти август ќе дознаеме што е…

Илија Димовски преку објава на Фејсбук вели…

Западот е бесен: Соработката меѓу Русија и…

Соработката меѓу претседателите на Русија и Турција…

„СКЕНДЕР БЕГ ВО ПЛАМЕН“-ГОЛЕМ КОНЦЕРТ ВО ЧЕСТ…

Првиот вицепремиер, Артан Груби објави фотографии и…

Крадци во Италија ископале тунел под банка,…

Банда крадци на банки била приморана да…