Објавено на:

Украински ракети уништиле руски нафтени платформи

t

Вооружените сили на Украина извршиле ракетен напад врз нафтените платформи на „Черноморнефтегаз“ во Црното Море.

Непријателот утринава пукаше во нафтените извори на платформите на „Черноморнефтегаз“. Во контакт сум со колегите од Министерството за одбрана на Русија и Федералната служба за безбедност на Русија, работиме на спасување луѓе – напиша Аксјонов на својот канал на Телеграм.


Според него, во потрагата за настрадани по нападот се спасени пет лица, а тројца се повредени. По останатите се трага.

Во спасувачката акција учествуваат патролни бродови и авијација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…

Украина воведе визен режим за руските државјани

Украина воведе визи за граѓаните на Русија…

Ќе почне ли Бугарија “војна” со Русија?…

Истекува рокот што Руската Федерација и го…

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров…

Змискиот остров во Црното Море останува под…

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров…

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува…