Украински шпион протеран од Зеленски се обидел да влезе во Македонија со половина милион евра и дијаманти!

t

Во средата на граничниот премин Прешево е упасен поранешнен функционер на украинската разузнавачка служба СБУ, Андриј Наумов. Тој на 31 март официјално бил разрешен од претседателот на Украина, Володимир Зеленски, под обвинение за велепредавство бидејќи ја напуштил земјата непосредно пред руската инвазија и го испратил своето семејство во странство, објави „Објектив.рс“.

Наумов е уапсен на граничниот премин заедно со германски државјанин кој бил негов возач, под сомнение дека перел пари. Нивното апсење го соопшти и МВР на Србија.

– На граничниот премин Прешево, при преглед на автомобил БМВ управуван од А. Тие се товарат дека имале намера преку граничниот премин да пренесат пари и скапоцени камења за кои постои сомневање дека потекнуваат од криминални активности и да ги изнесат надвор од Република Србија – се вели во соопштението на МВР.

Украинските медиуми пишуваат дека постои страв дека Наумов поседува бројни украински државни тајни и би можел да се обиде да ги тргува во замена за својата слобода.

Планот на Наумов бил преку Прешево да влезе во Македонија, а потоа понатаму во Грција. Неговиот сопатник Германец му послужил како параван да ги мине граничните премини.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…