Објавено на:

Украинците бараат Зеленски да забрани војската да употребува муниција со осиромашен ураниум

t

На веб-страницата на украинскиот претседател Володимир Зеленски се појави петиција со барање на украинските сили да им се забрани да користат муниција со осиромашен ураниум што Лондон планира да му ја достави на Киев.

Петицијата се појави во понеделникот.

„Употребата на таква муниција е злосторство против човештвото и планетата, а нејзината употреба е неприфатлива и неморална. Барам оваа петиција да биде позитивно разгледана и да се преземат безбедни мерки за да се исклучи употребата на таква муниција од страна на Вооружените сили на Украина до конечното разгледување на петицијата“, се наведува во текстот на петицијата, пренесува Спутник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бербок: Германија се противи на украинскиот предлог…

Аналина Бербок изјави дека Берлин не го…

Што се случува со Зеленски, дали почна…

Зеленски само што пристигна во Вашингтон каде…

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Зеленски ги критикуваше Обединетите Нации и си…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска зборуваше во…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…