Објавено на:

Украинците бараат на Путин да му се суди во Нирнберкши процес на 21 век

t

Министерството за надворешни работи на Украина се надева дека руските власти во иднина ќе се соочат со меѓународно судење по примерот на судењето во Нирнберг. Ова го објавија украинските медиуми, повикувајќи се на изјава на МНР откако Меѓународниот кривичен суд одлучи да започне официјална истрага за ситуацијата во Украина.

Според министерството, настаните во изминатите два дена се потврда дека Русија врши воени злосторства на територијата на Украина кои спаѓаат во јурисдикција на Меѓународен суд на правдата.


„И покрај фактот што Украина не е членка на Римскиот статут, нашата држава ја призна својата ад хок јурисдикција врз основа на претходно поднесените апликации. Да, Украина поднесе две барања до Меѓународниот кривичен суд. 21 ноември 2013 година до 22 февруари 2014 година, а втората изјава се однесуваше на продолжување на злосторствата извршени во периодот од 20 февруари 2014 година. Анализата на овие две изјави ги даде на Обвинителството сите причини да тврди дека воените злосторства и извршени се злосторства против човештвото, пишува МНР. – Највисокото воено-политичко раководство на Русија дефинитивно ќе се појави пред Меѓународниот кривичен суд и ќе одговара за секое сторено злосторство. Тоа ќе биде Нирнбершкиот процес на 21 век“.

Да потсетиме, обвинителот на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, Карим Кан, рече дека е подготвен да започне истрага за руската инвазија на Украина што е можно поскоро. Тој потсети дека Украина не го ратификувала Римскиот статут, но ја признала јурисдикцијата на Меѓународен суд на правдата во истрагата за злосторствата извршени на нејзина територија од 21 ноември 2013 година до 22 февруари 2014 година и од 20 февруари 2014 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бектеши: Неделата ќе биде работна во туристичките…

Измените и дополнувањата на Законот за трговија…

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Националната организација за јавно здравје на Грција…

УХМР: Пороен дожд и грмежи денеска и…

На повеќе места особено во западните делови…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Во стрелиштето во Камник денеска се оддржа…

Генерал Мили: Зголемена е опасноста од конфликт…

Генералот Марк Мили, претседател на Здружениот комитет…