Објавено на:

Украинците во паника: Секојдневно губиме до 200 војници, вели Подољак

t

Украинците губат меѓу 100 и 200 војници дневно, вели Михајло Подољак, висок советник на украинскиот претседателот. Ова претставува највисоката проценета сума досега објавена во јавноста.

Говорејќи за Би-Би-Си, Подољак вели дека една од главните причини за високиот број на жртви е недостатокот на паритет меѓу украинските и руските воени способности.

Според високиот советник на Зеленски, на Украина и требаат стотици од најмоќните артилериски системи што Западот може да ги обезбеди.

Тој за Би-Би-Си изјави дека на Украина и се потребни дури 300 ракетни системи за лансирање за да може да постигне паритет со руската огнена моќ и да ја ослободи окупираната територија.

Подољак додава дека „додека Русија не претрпи сериозен воен пораз, нема да биде можна ниту една форма на дијалог и тие ќе продолжат да се обидуваат да заземат делови од нашата земја“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…