Објавено на:

Украинците вријат-Путин потпиша: Нуклеарната централа “Запорожје” од денес е сопственост на Русија

t

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој нуклеарната централа Запорожје станува сопственост на Русија.


Соодветниот документ е објавен на официјалниот интернет портал за правни информации.


„Владата на Руската Федерација:

а) обезбеди усвојување на федерална сопственост на објектите за користење на атомската енергија на нуклеарната централа Запорожје и друг имот неопходен за спроведување на нејзините активности;

б) презема мерки насочени кон создавање федерална државното унитарно претпријатие „АЕЦ Запорожје“ со цел да се обезбеди безбедност на објектите на употреба на атомската енергија на нуклеарната централа Запорожжја“, се вели во декретот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…