Објавено на:

Украинците го прогласија Хенри Кисинџер за “непријател”

t

Хенри Кисинџер наполни 99 години, Украина го прогласи за „непријател“.

Поранешниот американски државен секретар во петокот наполни 99 години и активисти поврзани со украинската влада го одбележаа овој настан со додавање на неговото име на нивната веб-страница Миротворец („Миротворец“).


Кисинџер се најде на црната листа откако повика на договор за мир меѓу Киев и Москва и враќање на статус кво од пред февруари.

Веб-страницата Миротворец – чија почетна страница содржи гризли мозаик на мртви руски војници – според руските медиуми е јавно достапна база на податоци за она што го нарекува „проруски терористи, сепаратисти, платеници, воени злосторници и убијци“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…