Објавено на:

Украинците обвинуваат: Русите ги уништија сите болници во Луганск

t

Руските сили ги уништија сите болници и останати здравствени установи во регионот на Луганск, на истокот на Украина. Ова го соопшти првиот човек на локалната власт во Луганск, Сергеј Гаидаи на социјалните мрежи.

„Од почетокот на војната меѓу Русија и Украина, секоја медицинска установа во нашиот регион беше на удар на руските гранати“, напиша Сергеј Гаидаи на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…