Објавено на:

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок во Бахмут

t

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут на источниот фронт, соопштија украинските воени претставници.

„Непријателските сили имаа одреден степен на успех во нивните акции насочени кон упад во градот Бахмут“, објави Генералштабот на украинските вооружени сили во редовниот извештај.

Како што се додава, украинските војници го држат градот и одбиваат бројни непријателски напади.

Новинарите на Ројтерс во близина на фронтот западно од Бахмут и понатаму на север објавија значителен пад на интензитетот на руските напади минатата недела.

Руските власти велат дека нивните сили сè уште се држат во борбите за секоја улица во Бахмут.
Шефот на МААЕ, Рафаел Гроси, по втор пат ја посети нуклеарната централа Запорожје во Украина, посочувајќи дека ситуацијата околу централата не се подобрува. Кремљ најави дека руската конфронтација со непријателските држави и, како што рече, „хибридната војна“ што против неа ја води Западот, ќе трае долго. Од друга страна, Киев вели дека е можно војната да се реши дипломатски“. ако се смени преговарачот во Москва“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…