Објавено на:

Украинците тврдат дека уништиле цел руски батаљон кој се обидувал да премине река!

t

Цел руски баталјон беше уништен откако се обиде да ја премине реката Сиверски Донец во источна Украина преку понтонски мост, според британското воено разузнавање.

Руските сили го почнаа обидот да ја преминат реката на 8 мај, пренесувајќи две единици со војници и 30 возила, вклучувајќи тенкови и оклопни транспортери, според украинскиот портал „ИнформНапалм“. Веднаш штом Русите ја преминаа реката, украинската армија го уништи понтонскиот мост.

Руските сили претрпеа тешки загуби и многумина од војниците се обидоа со пливање да се вратат на другиот брег, но украинската војска отвори оган по нив.

Над 70 руски тенкови и други борбени возила се уништени како резултат на неуспешниот обид да се премине реката, според снимките од дрон од местото, а Украина тврди дека над 1.000 руски војници се загинати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

ДИК ги објави резултатите: Ѓукановиќ е фаворит…

Државната изборна комисија на Црна Гора на…

Француската полиција “европски” уапси 101 демонстрант на…

Бројот на уапсени на демонстрациите во Париз…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…

Арсовска гради мега-парк од 30.000 метри квадратни…

Започнува изградбата на новиот мега-парк во Чаир…