Објавено на:

Предупредување од Русија: Украина спрема напад со хемиско оружје

t

Руската армија предупредува: Службата за безбедност на Украина подготвува провокација со хемиски супстанци

Службата за безбедност на Украина подготвува провокација со хемиски супстанци во украинскиот град Суми, а целта е да ја обвини Русија, изјави началникот на Националниот центар за управување со одбраната на Русија, генерал-полковник Михаил Мизинцев.

„Според планот на „киевските сценаристи“, единиците на вооружените сили на Украина ќе известуваат за артилериски напади од населените места во регионот Суми на пограничните области на Русија. „По инсценираниот возвратен оган, кој наводно го отвориле руските вооружени сили, припадниците на украинските разузнавачки служби планираат да растераат силни отровни материи во областа на провокација“, рече Мизинцев.

Според достапните сигурни информации, припадници на Службата за безбедност на Украина подготвуваат нова провокација. Украинските војници и милитанти веќе добија одела за хемиска заштита во Суми. Тие се на обука за постапката во случај на прогласување хемиска тревога.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…