Објавено на:

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на ЕУ за издавање меѓународна потерница за Путин

t

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки на Европската унија за издавање меѓународна потерница за „апсење“ на рускиот претседател Владимир Путин, објави Блумберг.

Ветото на Будимпешта значеше дека главниот дипломат на ЕУ, Жозеп Борел, наместо тоа, издаде изјава во свое име, „земајќи ја предвид“ одлуката на Меѓународниот кривичен суд.
Во понеделникот, министрите за правда на ЕУ објавија изјава во која ја поддржуваат одлуката на Меѓународниот кривичен суд, која Унгарија не ја потпиша, соопшти агенцијата.

Изданието сугерираше дека Будимпешта ќе го изнесе својот став по ова прашање кога лидерите на ЕУ ќе се сретнат на следниот самит во Брисел.
Предистражниот совет на МКС, чија јурисдикција Русија не ја признава, на 17 март издаде налог за „апсење“ на Путин и детскиот правобранител Марија Лвова-Белова.

Како што изјави претходно прес-секретарот на рускиот лидер Дмитриј Песков, покренувањето на прашањето на МКС за „апсењето“ на претседателот е неприфатливо, Москва не ја признава неговата јурисдикција, а секоја негова одлука е ништовна од гледна точка на поглед на правото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Унгарија го блокираше барањето на земјите-членки на…

Унгарија го блокираше заедничкото барање на земјите-членки…

Свесни сме дека направивме многу отстапки, но…

Вицепремиерот за европски интеграции, Бојан Маричиќ, вечерва…

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…