Објавено на:

Унгарија кон Германија: Не сакаме да ни држите предавање за односите со Москва!

t

Унгарија не сака да и се држи предавање за односите со Москва и не планира да воведе „радикални санкции“ против Русија, изјави во понеделникот во интервју за Die Welt, амбасадорот на земјата во Германија, Петер Ѓоркос.

Од дипломатот беше побарано да ја објасни позицијата на Унгарија за непријателствата меѓу Русија и Украина и зошто Будимпешта продолжи да оди против ЕУ во многу аспекти поврзани со конфликтот.

„Никој не треба да ни држи предавања за нашите односи со Русија“, инсистираше дипломатот, додавајќи дека Унгарија „знае од својата историја“ дека конфронтацијата со Москва е нешто што треба да се избегне со сите можни средства.

Тој истакна дека Унгарија ги поддржа сите санкции на ЕУ наметнати на Русија до шестиот круг, кои вклучуваа значителни енергетски ограничувања. Амбасадорот рече дека Унгарија зависи од руските испораки и дека ќе бидат потребни „време и пари за да се намали зависноста“, поради што Будимпешта досега одбиваше да ги поддржи „радикалните санкции“ и се противи на „итно запирање на увозот на енергија. ”

Ѓоркос, исто така, се оспори со обидите на Киев да изврши притисок врз Будимпешта да дозволи трансфер на оружје од Германија во Украина преку нејзина територија, наведувајќи дека „критичките коментари на Украина се иритирачки“. Тој истакна дека Унгарија „прави многу за Украина“, дури и ако не го поддржува движењето на оружје.

„Русија јасно стави до знаење дека испораките на оружје ќе станат легитимни воени цели“, инсистираше Ѓоркос, посочувајќи дека многу унгарски малцинства кои живеат на украинската страна на границата потенцијално би можеле да бидат ставени во опасност. „Не можеме да го дозволиме тоа. Толку едноставно“, рече дипломатот.

„Германија прави многу за Украина. Германците веќе платија цена за тоа и ќе продолжат да плаќаат за тоа“, рече дипломатот, истакнувајќи дека и покрај сето ова, Украина продолжи да одговара со „нефер“ критики на Берлин.

Ми пречи и кога Украина не критикува. Унгарија прави многу за Украина“, инсистираше Ѓоркос, истакнувајќи дека Унгарија прифатила над 750.000 бегалци од Украина, од кои многу останале во земјата.

Минатата недела, Балаш Орбан – висок советник на унгарскиот премиер Виктор Орбан – инсистираше на тоа дека ЕУ треба целосно да престане да ја таргетира Русија со нови санкции и наместо тоа да се фокусира на изнаоѓање алтернативни средства за постигнување мир преку преговори.

Политичарот, кој не е поврзан со премиерот, инсистираше на тоа дека какви било понатамошни санкции кон Русија ќе служат само за да и наштетат на економијата на ЕУ без да имаат значителен ефект врз Москва.

Претходно овој месец, премиерот предупреди дека секое потенцијално ембарго за гас врз Русија ќе ја „уништи целата европска економија“ и инсистираше на тоа дека само мирно решение на конфликтот може да ја спречи инфлацијата и да ја спаси економијата од дополнителни шокови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови мерки за штедење во Германија: Јавните…

Германија го ограничува греењето на јавните згради…

Тие не се “непријатели” како нас: Гаспром…

Руската енергетска компанија „Газпром“ го зголеми протокот…

Германското оружје се покажа како неуспешно во…

Германското оружје се покажа неуспешно во Украина.…

Германија планира да испрати војници во Босна…

Поради обидите на Русија да ја дестабилизира…

Германија е на работ на рецесија

Економскиот раст на Германија стагнираше во вториот…