Унгарија ни донираше 72.000 брзи антиген тестови за Ковид-19

t

Министерството за здравство информира дека преку донација од Република Унгарија обезбедени се 72.000 брзи антиген тестови за КОВИД-19.На примопредавањето на донацијата, како што информира Министерството на социјалната мрежа „Фејсбук“, присуствувале унгарскиот амбасадор Ласло Дукс и министерот за здравство Беким Сали.

-Тестовите веднаш ќе бидат распределени во здравствените установи и со нив значително се олеснува пристапот на пациентите кон тестирање, а се олеснува и движењето на пациентот во установата со цел добивање на неопходниот здравствен третман, изјави министерот Сали.Тој се заблагодари за поддршката и солидарноста од страна на Унгарија, со цел поуспешно справување со КОВИД пандемијата.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија од 1 јули ќе ги наплаќа…

Германија ќе започне да ги наплаќа брзите…

Унгарија го зголемува буџетот на одбранбените сили

Унгарската влада планира да го зголеми буџетот…

Русија вети дека ќе продолжи со испорака…

Русија вети дека ќе продолжи со испораките…

Хрватскиот МНР позитивен на корона, ќе одат…

Гордан Грлиќ Радман, министер за надворешни и…

72 новозаразени, од кои 8 реинфекции, 35…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…