Унгарија повторно ѝ врти грб на ЕУ: Нема да ја почитува максималната цена на руската нафта

t

Сијарто за договорената гранична цена на руската нафта: Унгарија нема да ја применува оваа мерка!

Време е Брисел да сфати дека плафонот на цената на нафтата и слични мерки ќе ѝ наштетат на европската економија. Будимпешта, од своја страна, е изземена и нема да ја применува оваа мерка, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

„Европската унија воведува ограничување на цената на нафтата. Сепак, крајно време е Брисел да сфати дека овие и слични мерки првенствено ќе ѝ наштетат на европската економија. Неопходно е да се зголеми количината на енергија, бидејќи тоа би ги намалило цените.

„За време на преговорите за цената на плафонот на нафтата, многу се боревме за унгарските интереси и конечно постигнавме успех: Унгарија беше ослободена од примената на цената на плафонот на нафтата“, напиша Сијарто на социјалните мрежи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Кога ќе се свестиме дека овде…

Повлекувањето на бугарскиот амбасадор од Македонија е,…

Срѓан Керим: Македонија од ЕУ заслужува поинаков…

Ситуацијата со Бугарија треба да се реши…

Дачиќ: Членството во ЕУ останува стратешка цел…

Членството во Европската Унија останува стратешка цел…

ЕУ да даде приоритет на интеграцијата на…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека…

Проширувањето се враќа меѓу првите три приоритети…

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји, порача…