Објавено на:

Унгарија ѝ кажа “НЕ” на ЕУ: Нема да поддржиме санкции за рускиот гас!

t

Унгарија е решена: Нема да поддржиме санкции против рускиот гас

Унгарија не е подготвена ниту да разговара за ембаргото на гас од Русија и нема да го поддржи пакетот санкции доколку вклучува ограничувања против „Гаспром“ или „Газпромбанка“, најави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

„Во изминатите месеци многу разговаравме за санкциите во Брисел, каде усвоивме многу санкции. Во однос на усвојувањето на можните нови пакети санкции, ставот на Унгарија е јасен: не сме подготвени ниту да разговараме за прашањето за ембаргото за гас. Една земја од ЕУ предложи да ја вклучи Гаспромбанка на можниот список на санкции. Цврсто изјавивме дека нема да поддржиме никаков пакет доколку има санкции против „Гаспром“ или „Газпромбанка““, рече Сијарто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски се сретна со новоименуваниот унгарски амбасадор

Денеска во Министерството за внатрешни работи се…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…

И Унгарија оди на референдум: Орбан ќе…

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан реши преку референдум…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…