Објавено на:

УНИАН: Како тоа втората армија во светот не може да му обезбеди долна облека и тоалетна хартија на својата армија?

t

Неколку веб-страници дистрибуираа писмо до вршителот на должноста командант на 41-та руска армија, полковникот Олег Короткевич, во кое се бара од градоначалникот на Новосибирск, Анатолиј Локтја, да обезбеди хуманитарна помош за руската армија во Украина. Во апликацијата се наведени потребите - 5000 пара чорапи, 2000 парчиња. гаќи, 2000 парчиња. Маици, сапун, тоалетна хартија, влажни марамчиња, вафли, бонбони, цигари итн.

УНИАН коментираше дека „суперсилата“ не може да и обезбеди на „втората армија во светот“ долна облека и тоалетна хартија, но „може да го изгради Геленџик“. Како што е познато од истрагата за антикорупцискиот фонд на Навални, во Геленџик на брегот на Црното Море има величествена палата за 1 милијарда евра на претседателот Путин, од која се одвои Кремљ. Официјално, имотот е близок до оној на Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нетанјаху: Го поддржувам продолжувањето на примирјето

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вчера му рече…

Во Украина преку 400 населени места останаа…

Украина стравува од нова голема кампања на…

Четворица загинати во несреќа во полски рудник

Четири лица загинаа во рудникот Собиески во…

Свештеник пријавил непознати лица во полиција дека…

Две маскирани лица го симнале знамето на…

Малолетници со нож ограбиле врсници во Чаир!

СВР Скопје поднесе кривична пријава против двајца…