Објавено на:

Уништени хеликоптери и воен транспортер, убиени повеќе од 350 украински војници: Брифинг на руското МО

t

92-ри ден од руската специјална операција во Украина, брифинг на руското министерство за одбрана.

  • Руската авијација со ракети со висока прецизност го уништи украинскиот центар за електронско разузнавање во регионот Николаев, соопшти Министерството за одбрана на РФ;
  • Воздухопловните сили на Руската Федерација уништија 350 украински националисти и погодија 96 единици воена опрема;
  • Руските системи за противвоздушна одбрана соборија еден украински јуришен хеликоптер Ми-24, како и воен транспортен авион на украинските воздухопловни сили, кој доставува муниција и оружје, во областа Одеса;
  • забрзана е работата за деминирање на фабриката Азовстал во Мариупол, но прерано е да се именуваат точните датуми за нејзино завршување, рече Пушилин;
  • се предале неколку украински милитанти кои се криеле на Азовстал во Мариупол;
  • Пристаништето Мариупол утре или задутре ќе почне да прима и испраќа карго, рече Пушилин;
  • Путин разговараше за Украина со премиерот на Италија, страните дадоа фундаментални оценки за преговарачкиот процес замрзнат од Киев;
  • Лавров рече дека Москва од печатот знае за содржината на планот предложен од Италија за Украина, но доколку се потврди автентичноста на планот презентиран во медиумите, тогаш таквите иницијативи се несериозни и предизвикуваат жалење за разбирањето на авторите. на предметот;

– Зеленски поставува несериозни услови за продолжување на преговорите со Русија и средба со Путин, рече Лавров.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…