Објавено на:

Уништени 39 воени објекти, 11 командни пунктови, убиени повеќе од 190 украински војници: Русија ги соопшти денешните бројки од војната

t

Брифинг на руското Министерство за одбрана (03.05.2022)

Вооружените сили на Руската Федерација продолжуваат со специјалната воена операција во Украина.


Во текот на денот, високопрецизни воздушни ракети на руските воздушни сили во областите на населбите Николаевка, Волчејаровка и Лисичанск уништија три украински радарски станици за осветлување и наведување на противвоздушните ракетни системи С-300, Точка- тактички ракетен систем U, и противвоздушен ракетен систем ОСА-АКМ и три повеќекратни ракетни фрлачи БМ-21 Град. Покрај тоа, во областите на населбите Красни Лиман, Краматорск и Камишеваха, беа пронајдени четири радарски станици за откривање воздушни цели, шест магацини со муниција и ракетно и артилериско оружје, како и радар за борба против батерии произведен во САД. уништени.

Оперативно-тактичката и армиската авијација на руските воздушни сили погоди 39 воени објекти на Украина. Меѓу нив: две командни пунктови и 36 области на концентрација на жива сила и воена опрема на вооружените сили на Украина.

Артилериските единици погодија 11 командни пунктови, 54 стрелички позиции на украинските артилериски единици, две складишта со гориво и мазива, како и 342 силни точки, области на концентрација на жива сила и воена опрема на Вооружените сили на Украина. Уништени се до 190 националисти и 31 единица оружје и воена опрема на Вооружените сили на Украина.

Руски системи за противвоздушна одбрана соборија украинско беспилотно летало во близина на селото Рудња, регионот Чернихив. Дополнително, во областа Новаја Дмитровка, украинска балистичка ракета Точка-У беше соборена во воздух и беа пресретнати девет ракети од ракетните системи за повеќекратно лансирање Смерч во областите на населбите Александровское, Каменка на Народна Република Доњецк. како и Семеновское, Доњецкое, Малаја Камишеваха, Рудар Червони од регионот Харков.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, уништени се: 146 авиони, 112 хеликоптери, 697 беспилотни летала, 287 противвоздушни ракетни системи,
2.793 тенкови и други оклопни борбени возила, 319 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.267 теренски артилериски парчиња и минофрлачи и 2.598 специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто…

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите…

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за…

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.…

Песков: Русија не банкротира, средствата се уплатени…

Кремљ: Неосновани се тврдењата за неисполнување на…