Објавено на:

Уништени 84 украински воени објекти, заземени се нови територии: Русија го претстави денешниот напредок на операцијата во Украина

t

Соопштува Министерството за одбрана на Руската Федерација, како напредува специјалната воена операција во Украина:

Високопрецизно оружје со долг дострел погоди воени објекти во Украина

Уништени се големи складишта за гориво и лубриканти на украинските војници во Лисичанск и Краматорск, складишта за ракетни и артилериски во Дружковка и складишта за муниција во Надеждинка и Новоалександарвка.

Авијацијата погоди 83 украински воени објекти, вклучувајќи 4 командни пунктови, 4 противвоздушни ракетни системи, три складишта за ракети и артилерија и муниција и 68 складишта за воена опрема

Системите PVO соборија 6 украински беспилотни летала во воздух, вклучително и еден Бајрактар ​​ТБ-2

Од почетокот на специјалната воена операција уништени се 236 беспилотни летала, 185 противвоздушни ракетни системи, 1.547 тенкови и други оклопни борбени возила, 154 повеќецевни ракетни фрлачи.

Единиците на руските вооружени сили во текот на денот напредувале уште 4 километри и се приближиле до населбата Новомихајловка.

Силите на ДНР ја презедоа контролата врз селото Верхњеторечкоје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

(Видео) Српски навивачи во Мелбурн извикуваат „Србија-Русија“…

Српски навивачи денеска се собраа пред стадионот…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…