Објавено на:

Уништени 84 украински воени објекти, заземени се нови територии: Русија го претстави денешниот напредок на операцијата во Украина

t

Соопштува Министерството за одбрана на Руската Федерација, како напредува специјалната воена операција во Украина:

Високопрецизно оружје со долг дострел погоди воени објекти во Украина

Уништени се големи складишта за гориво и лубриканти на украинските војници во Лисичанск и Краматорск, складишта за ракетни и артилериски во Дружковка и складишта за муниција во Надеждинка и Новоалександарвка.

Авијацијата погоди 83 украински воени објекти, вклучувајќи 4 командни пунктови, 4 противвоздушни ракетни системи, три складишта за ракети и артилерија и муниција и 68 складишта за воена опрема

Системите PVO соборија 6 украински беспилотни летала во воздух, вклучително и еден Бајрактар ​​ТБ-2

Од почетокот на специјалната воена операција уништени се 236 беспилотни летала, 185 противвоздушни ракетни системи, 1.547 тенкови и други оклопни борбени возила, 154 повеќецевни ракетни фрлачи.

Единиците на руските вооружени сили во текот на денот напредувале уште 4 километри и се приближиле до населбата Новомихајловка.

Силите на ДНР ја презедоа контролата врз селото Верхњеторечкоје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Зеленски: Годинава Русија ќе изгуби сто…

Ситуацијата на фронтот е тешка. И покрај…

Медведев: НАТО треба да се покае пред…

НАТО не му е потребен на цивилизираниот…

Русија забрани увоз на јаболка од Македонија

„Росселхознадзор“ од 1 декември воведува привремени ограничувања…

Русија забрани извоз на хеликоптери и беспилотни…

Русија го забрани извозот на беспилотни летала…

НАТО во Букурешт ја потврди поддршката за…

Министрите за надворешни работи на земјите членки…