Управата за матични служби успеа да се договори со Министерството за правда

t

Денеска е постигнат договор меѓу Министерството за правда и Управата за матични служби.

– Имаше многу измени што беа направени, остана само член 17. Да останат тие 30%, бараме значи покачување. Една од измените е на тие што венчаваат, во недела им беше платено, додека пак во сабота не им беше. Сега веќе ќе биде платено. Исто така беше прифатено и к-15 60 отсто од просечната плата и јубилејните награди, велат од таму.

Од таму велат дека платите веќе им се израмнети со минималната, а останува уште да се потпише колективниот договор.

Денешниот протест кој беше закажан за 15 часот, ќе биде презакажан за следната недела пред Министерството за финансии.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР најостро ги осудува лагите дека бугарска…

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

Црно ни се пишува – Таравари: Целта…

Свесни сме дека ова доближување со власта…

И Вучиќ ќе легне на брашното: Можеби…

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во…

Минатиот пат ко беа бyгapcки полицајци овде…

“Бyгаpcки полициски службеници ќе дојдат на денот…