Урнебесно: Русија бара Финска да го снмени името за да влезе во НАТО

t

До кога ќе трае ова забегано однесување на Русија кон соседните земји?!?!

Очигледно е дека Русија е убедливо најлошата земја во Европа бидејќи континуирано проодлжува да се меша во суверенитетот и уставноста на земјите што се граничат со неа.


Најновата информација е дека Владимир Путин побарал Финска да го смени името ако сака да влезе во НАТО.

“Секеако дека соседните земји треба да ти решат што ќе правиш ти како држава. Ако мене не ми одговара Финска да влезе во НАТО… тие мене треба да ме послушаат. Затоа, барам Финска да си го смени името. Јас ќе решам што ќе прави Финска, а не тие сами. Само тогаш ќе влезат во НАТО. Кога ќе ме послушаат мене и кога мене ќе ми го направат меракот. И тогаш јас ќе се тргнам и нема да им сметам. Во спротива… нема НАТО. Или ќе ме слушаат или ништо!” – напишал Путин на Телеграм.

Забегано. Навистина забегано. Се надеваме деак ЕУ ќе направи нешто за држави што се мешаат во суверенитот и уставноста на нивните соседни земји.

Извор: Кооперација

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не сме само ние осудени да кркаме…

Не сме само ние на светот осудени…

Финска и Шведска чекор поблиску до НАТО:…

30 земји-членки потпишаа пристапни протоколи за двете…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

(Видео) Не е ова Македонија: Специјалци од…

Федералната служба за безбедност на Руската Федерација…