Урнебесно: Русија бара Финска да го снмени името за да влезе во НАТО

t

До кога ќе трае ова забегано однесување на Русија кон соседните земји?!?!

Очигледно е дека Русија е убедливо најлошата земја во Европа бидејќи континуирано проодлжува да се меша во суверенитетот и уставноста на земјите што се граничат со неа.

Најновата информација е дека Владимир Путин побарал Финска да го смени името ако сака да влезе во НАТО.

“Секеако дека соседните земји треба да ти решат што ќе правиш ти како држава. Ако мене не ми одговара Финска да влезе во НАТО… тие мене треба да ме послушаат. Затоа, барам Финска да си го смени името. Јас ќе решам што ќе прави Финска, а не тие сами. Само тогаш ќе влезат во НАТО. Кога ќе ме послушаат мене и кога мене ќе ми го направат меракот. И тогаш јас ќе се тргнам и нема да им сметам. Во спротива… нема НАТО. Или ќе ме слушаат или ништо!” – напишал Путин на Телеграм.

Забегано. Навистина забегано. Се надеваме деак ЕУ ќе направи нешто за држави што се мешаат во суверенитот и уставноста на нивните соседни земји.

Извор: Кооперација

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Москва: САД се на работ да станат…

Постојаната поддршка на Вашингтон за Киев за…

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…