Условни казни за седуммина кои признаа вина за инцидентите пред Собранието

t

Пред судот од осумте обвинети за настаните пред Собранието, седум признаа вина.Тие добија условни казни поради инцидентите пред Собранието.

Тројца од седумте лица се средношколци и имаат по 18 и 19 години,останатите се до 36-годишна возраст.

Обвинителката Наташа Сарамандова кажа дека ги гони за учество во толпа. Тие фрлале со тврди предмети кон Собранието, ја оштетиле оградата, но повредиле и полицајци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Владата ќе му предложи на Собранието продолжување…

Владата на Република Македонија на 82-та седница…

Собраниска делегација ќе положи свежо цвеќе во…

По повод одбележувањето 31 годинa од независноста…

Околу 70.000 Чеси протестираа против ЕУ, НАТО…

Денес, околу 70.000 Чеси успеаја да ги…