Објавено на:

Уставниот суд на Италија пресече: На децата да им се даде презимето на двајцата родители, сегашната практика е дискриминаторска и штетна

t

На италијанските деца треба да им се даде презимето на двајцата родители, соопшти Уставниот суд, со што ја поништува традицијата според која сите новороденчиња автоматски се именуваат по нивниот татко, пренесува Ројтерс.

Сегашната практика е „дискриминаторска и штетна за идентитетот“ на детето, се вели во соопштението на судот, во кое се додава дека двајцата родители треба да можат да го изберат презимето.

На децата треба да им се даваат презимињата на двајцата родители по редослед каков што ќе одлучат, освен ако не се согласат нивните деца да земат само едно од нив, се додава во соопштението на судот.

Сега е потребна нова легислатива, која треба да биде одобрена од парламентот, за да се спроведе одлуката.

Министерката за семејство Елена Бонети на Фејсбук напиша дека владата целосно ќе го поддржи парламентот во овој процес.

„Треба да дадеме суштина (на одлуката) и тоа е висок приоритет и итна задача на политиката да го стори тоа“, напиша таа, додавајќи дека родителите треба да преземат еднаква одговорност за воспитувањето на детето.

Папата Франциск и политичките лидери на Италија изразија загриженост за влијанието на падот на наталитетот врз земјата, при што трошоците за одгледување деца се сметаат за еден од факторите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Во Италија уапсени албански сопружници и запленета…

Италијанската полиција во градот Мјештре уапси албанска…

Распуштен италијанскиот Парламент: Италија оди на избори

Претседателот на Италија, Серџо Матарела денеска го распушти Парламентот…

Марио Драги поднесе оставка: Италија оди на…

Италијанскиот премиер Марио Драги вечерва поднесе оставка…

Истополовите партнери во Словенија ќе може да…

Уставниот суд на Словенија денеска ги оцени…