Објавено на:

“Утеха” од Милановиќ: Нема да бараме Србите да станат католици за да влезат во ЕУ, имаме граници

t

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека, како што вели, обвинението против четворица високи офицери на Хрватската армија ќе ја чини Србија и изјави дека поради „неинтелигентното однесување“ на српското раководство, Србија тврди дека никогаш нема да успее во приклучување кон Европската Унија.

„Во нашиот однос со Србија мора да бидеме јасни и фер, да артикулираме што очекуваме од нив. И има две, три работи… Да бараш да се откажат од митот за Јасеновац, Степинац, да се преобратат во католичка вера, да се крстат со два прста, тоа е преживување. Треба да знаеме каде е границата“, изјави Милановиќ на новинарите во Загреб.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија во Србија: Четири млади момчиња загинаа…

Неколку часа по полноќ на локалниот пат…

Невреме и во Србија: Улиците под вода,…

Силно невреме, со пороен дожд, грмотевици и…

Србија ќе има најмодерна заштита од град…

Природните непогоди, од почетокот на пролетта, многупати…

Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те…

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вели…

Протести во Грузија по недобивањето кандидатски статус…

Неколку десетици илјади луѓе се собраа вечерва…