Утре голем протест пред Кривичен: Момчето на почината Викторија бара правда за убиецот

t

Утре со почеток од 10 часот пред Кривичниот суд во Скопје се организира протест „Правда за Викторија“.

Организатор на протестот е Леонид Даов, момчето на Викторија Николова која загина во сообраќајна несреќа, а во која Даов беше повреден.


„После пресудата од 11.04.2022 на Основниот Кривичен Суд Скопје, Викторија и Леонид не ја добија пресудата која е правична и праведна! Немаме владение на правото, немаме спокој на душите! Имаме граѓанско право да го кренеме својот глас и за Викторија, но и за сите жртви на сообраќајно насилство и неправедно пресуди! Да ја разбудиме свеста, да бидеме гласот на покојните и гласот на жртвите! Да кажеме СТОП НА ЛОШИТЕ ПРЕСУДИ И СТОП НА СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО! На 15.04.2022 (петок) од 10:00 до 11:00ч Ве повикувам пред Основен Кривичен Суд Скопје да го искажеме нашиот револт и да го запреме крварењето по улиците и пешачките премини ширум државата“, стои во објавата.

Трагичната сообраќајната несреќа се случи на 20 јануари годинава во близина на раскрсницата кај Трговскиот центар „Сити мол“, при што животот го загуби Викторија Николова. Според пресудата, обвинетиот се движел со брзина од 67,3 километри на час, брзина поголема за 17 километри на час од предвидената.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бразилската полиција ловеше наркобосови: 13 лица загинаа…

Најмалку 13 лица загинаа кога полицијата во…

Полскиот премиер бара Норвешка да го дели…

Полскиот премиер, Матеуш Моравјецки, говорејќи на младински…

(ФОТО) Морничаво: Ова е момчето кое направи…

18-годишен маж отвори оган во основно училиште…

Алијанса за Албанците: ДУИ ги направи албанските…

Синоќешниот инцидент во Чаир во којшто учествуваа…

Македонците од Албанија го одбележаа 24 Мај…

Етничките Македонци од Пустец и Албанија денеска…