Утре започнува изградбата на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија

t

Претседателите на Србија и Бугарија, Александар Вучиќ и Румен Радев утре ќе присуствуваат на почетокот на работите за изградба на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија на бугарска територија, соопшти прес-службата на бугарскиот претседател.

Меѓусистемската гасна врска „Бугарија-Србија“ (IBS) во Србија ќе биде долга 109 километри, а вкупната должина на двонасочниот гасовод низ двете земји е 170 километри, од Нови Искар кај Софија до Ниш, се вели во соопштението. носена од Новините.

Гасоводот има капацитет од 1,8 милијарди кубни метри гас годишно и е проект од заеднички интерес за Европската Унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Вучиќ вети дека ќе го спроведе договорот?…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

Србија сепак ќе мора да прифати членство…

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…